Do pobrania

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień dobry Kochani!

Witam was po długiej przerwie w ten mało wiosenny, kwietniowy dzień, ale mimo wszystko bardzo ważny.

Jako nauczyciel, pedagog i przyszły terapeuta czuję się w obowiązku powiedzieć o dzisiejszym dniu.
2 kwietnia to „Światowy Dzień Świadomości Autyzmu”, ważne jest dla mnie to aby społeczeństwo wiedziało czym jest autyzm, jak również chciałabym – to chyba moje marzenie, aby osoby z tym zaburzeniem nie były traktowane jako „dziwne”.

Nie chcę rozwodzić się nad tym szczegółowo. Krótko mówiąc, a w zasadzie pisząc „Autyzm, lub spektrum autyzmu, charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i stereotypowymi zachowaniami. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, diagnozowanym u około 1 na 100 dzieci w Europie. Pierwsze objawy widoczne są zwykle przed 3 rokiem życia.”

Jedyne co chciałabym abyście zapamiętali po przeczytaniu tego krótkiego wpisu to
Autyzm nie jest chorobą, ale zaburzeniem rozwoju to znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej jest inna od standardowej.

Nigdy nie sądziłam, że praca z dziećmi ze spektrum autyzmu będzie dla mnie tak ważna i będzie mi sprawiała tak wiele satysfakcji. Pamiętajcie kochani, dzieci, ludzie z zaburzeniami są tacy jak my?

Pytanie jest inne… Czy istnieje ktoś bez zaburzeń? Każdy z nas „coś” ma i o tym pamiętajcie spotykając na swojej drodze osobę z autyzmem lub innymi zaburzeniami.

A TERAZ COŚ GRAFICZNEGO!

W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, mam dla was PLAKAT do pobrania #zadarmo.
Jest to plakat z serii, która została stworzona przeze mnie dla mojego młodszego synka – Antka.
Antoni jest małym, żywiołowym poszukiwaczem bodźców i jak to często bywa z takimi dzieciakami, nazywany jest „żywym srebrem” itp. Kocham moje dzieci ponad wszystko i podobnie mamy ze starszym – Ignacym. Ale o tym opowiem wam kiedyś w osobnym poście. Wracając do żywiołowości moich dzieci – „Stay Wild” to seria plakatów i metryczek. Skąd ta nazwa? Bo nie wyobrażam sobie, aby moje dzieci były inne, choć niejednokrotnie opadam z sił wieczorem i nie jednokrotnie uronię łzę z niemocy, nie zmieniłabym tych dwóch „szogunów” za żadne skarby! To STAY WILD jest oczywiście metaforyczne. Odbierani przez osoby nieznane jako „dzikie” dzieci chcę aby zawsze pozostały sobą, a w przyszłości potrafiły panować nad swoimi „dziwactwami” i nauczyły się prawidłowo odbierać bodźce, ale to tym również w osobnym poście Kochani.

Życzę spokojnego weekendu, a jeśli chcecie doczytać o tym czym jest autyzm odsyłam was do strony https://polskiautyzm.pl/autyzm/

Dla wszystkich, którzy mają ochotę powiesić u swoich dzieciaków w pokoju plakat, a może w sali przedszkolnej lub szkolnej? Łapcie!

POBIERZ PDF